Sprzedaż auta po leasingu

LEASING - POJĘCIE
Leasing to umowa cywilnoprawna, na mocy której jedna strona (leasingodawca) nabywa rzecz od sprzedawcy i przekazuje ją drugiej stronie (leasingobiorcy) do używania na określony czas, w zamian za regularne płatności rat. Leasingobiorca nie jest właścicielem pojazdu, wyłącznie jego użytkownikiem. Elementem charakterystycznym umowy jest także możliwość wykupienia leasingu po zakończeniu umowy. Umowa leasingu jest popularna zarówno wśród przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Popularność leasingu związana jest z elastycznością finansowania. Leasing pozwala na korzystanie z pojazdu bez konieczności ich natychmiastowego zakupu. Jednakże wykonywanie umowy, użytkowanie pojazdu oraz wykup pojazdu po leasingu może nastręczać trudności prawnych i podatkowych.
Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią - co warto wiedzieć?
Podstawowym uprawnieniem leasingobiorcy jest prawo użytkowania przedmiotu leasingu. Jednakże, w praktyce, często pojawia się pytanie o możliwość użytkowania pojazdu leasingowego przez osoby trzecie. Zasady takiego użytkowania są określane w umowie leasingowej i mogą się różnić w zależności od jej postanowień. Należy jednak wskazać, że co do zasady niedopuszczalnym jest przekazanie przedmiotu leasingu do używania osobie trzeciej bez zgody leasingodawcy. Naruszenie tego warunku może skutkować rozwiązaniem umowy leasingu. Przedterminowe rozwiązanie umowy leasingu wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami dla leasingobiorcy. Wówczas leasingobiorca jest zobowiązany do zapłaty wszystkich pozostałych rat leasingowych, gdyż stają się one natychmiastowo wymagalne. Dodatkowo zjawiskiem typowym jest zawarcie w umowie leasingu klauzul dotyczących tzw. odstępnego. Wówczas leasingobiorca musi ponieść dodatkowe koszty przedterminowego rozwiązania umowy. Należy także zauważyć, że leasing jest instrumentem finansowym. Dlatego wcześniejsze rozwiązanie umowy negatywnie wpływa na zdolność kredytową.
Wobec powyższego kluczowym jest określenie w umowie leasingu osób, które będą użytkować przedmiot leasingu. W przypadku umowy leasingu zawartej z przedsiębiorcą możliwe jest uwzględnienie ogólne postanowienia, które przyznaje prawo do użytkowania pojazdu pracownikom leasingobiorcy. W przypadku osób prywatnych kluczowym jest wcześniejsze zgłoszenie i potwierdzenie zmiany lub rozszerzenia użytkowników przedmiotu leasingu przed faktycznym wystąpieniem zdarzenia.
Oprócz zgody na użytkowanie pojazdu przez osobę trzecią, leasingobiorca powinien zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które obejmie szkody wyrządzone przez osobę trzecią. W przeciwnym razie wszelkie szkody powstałe podczas użytkowania pojazdu przez osobę trzecią ze środków własnych będzie musiał pokryć sam leasingobiorca.
Wykup samochodu z leasingu w celu odsprzedaży a odliczenie VAT
Wykup samochodu wiąże się z uiszczeniem opłaty wykupu. Do tej opłaty nalicza się VAT. Możliwość odliczenia VAT przy wykupie samochodu z leasingu zależy od kilku czynników:
- celu użytkowania pojazdu;
- rodzaju leasingu.
Przedsiębiorcy, niezależnie od formy prowadzonej działalności, mają możliwość odliczenia VAT od opłaty wykupu, jeżeli samochód, który wykupili był wykorzystywany w działalności gospodarczej. Należy również wskazać, że możliwość odliczenia VAT obecnie jest domeną leasingu finansowego. W przypadku leasingu operacyjnego odliczenie VAT jest znacznie ograniczone.
Należy pamiętać, że przepisy podatkowe są niezwykle dynamiczne i mogą ulec zmianie. Dlatego przed podjęciem decyzji o wykupie samochodu warto skontaktować się ze specjalistami Kancelarii Adwokackiej RITE LEGAL.
Wykup samochodu osobowego z leasingu przeznaczonego na cele mieszane
Wykorzystywanie samochodu na cele mieszane oznacza, że samochód w trakcie trwania umowy leasingu był wykorzystywany zarówno do celów prywatnych jak i służbowych. Wówczas odliczenie podatku VAT jest uzależnione od proporcji wykorzystywania pojazdu na określenie celu. Ustalenie właściwej proporcji jest kluczowe do ustalenia obowiązku podatkowego. Zadanie to wymaga dokładnej analizy dokumentacji. Dlatego przed wykupem takiego pojazdu warto skontaktować się z naszymi prawnikami i doradcami podatkowymi.
Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną
Wykup pojazdu z leasingu na osobę prywatną jest możliwy. Jednakże to rozwiązanie wiąże się z konsekwencjami podatkowymi. Sprzedaż samochodu osobowego wykupionego z leasingu z przeznaczeniem na cele osobiste co do zasady nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Takie same zasady dotyczą sprzedaży pojazdu wykupionego z leasingu zawartego przez jednoosobowego przedsiębiorcę, jeżeli nie będzie on wykorzystywany w działalności gospodarczej. Jednakże zwolnienie z opodatkowania ograniczone jest czasowo. Sprzedaż takiego pojazdu przed upływem 5 lat liczonych od końca roku podatkowego, w którym dokonano wykupu może być traktowana jako przychód ze sprzedaży, który podlega pełnemu opodatkowaniu.
Leasing a dzierżawa – podobieństwa i różnice
W świadomości przeciętnego człowieka umowa leasingu jest podobna do umowy dzierżawy. Jest to oczywiście prawda. Obie umowy uprawniają odbiorcę do korzystania z rzeczy oraz czerpania z niej pożytków. Jednakże między tymi umowami istnieją różnice w kwestiach formalnych. Pierwsza z różnic dotyczy formy zawarcia. Umowa leasingu pod rygorem nieważności powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Z kolei umowa dzierżawy może zostać zawarta w formie dowolnej, chyba że zawierana jest na czas określony, dłuższy niż rok. Wówczas umowa dzierżawy sporządzana jest na piśmie.
Leasingodawcą może być wyłącznie podmiot, który jest przedsiębiorcą. Z kolei wydzierżawiającym może być dowolna osoba, niezależnie od prowadzonej przez siebie działalności umowy.
Istotna różnica objawia się także w czasie obowiązywania umowy. Umowa leasingu może zostać zawarta tylko na czas określony. Dlatego w umowie należy określić konkretny termin jej wygaśnięcia. Z kolei umowa dzierżawy może zostać zawarta na czas określony jak i nieokreślony.
Należy jednak wskazać, że najważniejszą różnicą jest możliwość wykupu przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę. Dzierżawca może stać się właścicielem dzierżawionej rzeczy jedynie w drodze zasiedzenia. Nie ma możliwości jej wykupu. Dlatego umowa leasingu odpowiada na potrzeby związane z użytkowaniem pojazdów mechanicznych.
Sprzedaż samochodu po leasingu. Jak było wcześniej?
Przepisy dotyczące sprzedaży samochodu po wykupie zmieniały się na przestrzeni lat. Kiedyś przepisy były mniej restrykcyjne niż obecnie. Obowiązujące obecnie regulacje wprowadziły znaczące ograniczenia, które mają na celu ograniczenie możliwości optymalizacji podatkowej. Przedstawiamy najważniejsze ograniczenia, z którymi można obecnie się spotkać:
5-letni okres karencji dla samochodów osobowych
W przypadku wykupu samochodu z leasingu po 2022 r. samochód staje się własnością prywatną dopiero po pływie 5 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpił wykup. W konsekwencji sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu przed upływem 5 lat jest opodatkowana jako przychód z działalności gospodarczej.
okres korekty VAT
Obecnie podatnik może zostać zobowiązany do skorygowania wcześniej odliczonego VATu w terminie 60 miesięcy (5 lat) od chwili wykupu. Tym samym organy podatkowe mają aż 5 lat na badanie poprawności działań podatnika.
naliczenie stawki podatku VAT
Sprzedaż samochodu firmowego przeznaczonego na cele mieszane wiąże się z naliczeniem 23 % stawki podatku VAT, nawet jeżeli przy wykupie auta z leasing odliczono naliczony VAT.
obwarowanie sprzedaży samochodu w tym samym miesiącu co wykup
W przeszłości zdarzało się, że przedsiębiorcy dokonywali wykupu samochodu z leasingu za wysoką kwotę, a następnie w tym samym miesiącu sprzedawał za niższą. Różnica między tymi wartościami była ujmowana jako koszt uzyskania przychodu, co skutkowało obniżeniem podatku dochodowego. Działania takie zostały uznane za sztuczne obniżanie podstawy opodatkowania. Dlatego obecnie możliwość szybkiego obrotu pojazdami zostały znacznie ograniczone.
W związku z wprowadzonymi ograniczeniami warto dokładnie zaplanować procedurę wykupu oraz sprzedaży auta z leasingu. Wówczas możliwe jest uniknięcie niepożądanych konsekwencji podatkowych. Nasi doradcy podatkowi pomogą Ci w przygotowaniu takiego planu i pomogą znaleźć optymalne rozwiązanie.
Wykup samochodu z leasingu na firmę
Wykup samochodu z leasingu na firmę jest korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą zyskać pełną własność pojazdu. Decyzja ta wiąże się z konsekwencjami podatkowymi. Warto zaznaczyć, że do ustalenia konsekwencji podatkowych jest ustalenie celu użytkowania pojazdu. Jeżeli samochód nadal będzie wykorzystywany przez Twoją firmę do celów prowadzenia działalności gospodarczej, to istnieje możliwość odliczenia VAT od wydatków związanych z jego wykupem. Ważnym aspektem jest także ustalenie zakresu i kosztów amortyzacji. Amortyzacja pojazdu pozwala na zmniejszenie pojazdu opodatkowania. Jednakże szczegółowa opinia w zakresie podstawy opodatkowania możliwa jest dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z dokumentami pojazdu. Doradcy podatkowi Kancelarii Adwokackiej RITE LEGAL opracują plan wykupu samochodu z leasingu na firmę z uwzględnieniem konsekwencji podatkowych tej decyzji.
Zmiana leasingodawcy w trakcie trwania umowy
Zmiana leasingodawcy w trakcie trwania umowy leasingowej jest możliwa. Jednak zmiana podmiotu finansującego wymaga zgody pisemnej dotychczasowego i nowego leasingodawcy. Sama procedura zmiany leasingodawcy jest uznawana za skomplikowaną. Niemożliwym jest szczegółowe omówienie procesu, albowiem każda umowa leasingowa ma swoje indywidualne warunki, co utrudnia standaryzację procesu przenoszenia umowy. Jednak zmiana leasingodawcy w trakcie trwania umowy wiąże się z koniecznością zawarcia aneksu do umowy, umowy sprzedaży. Dodatkowo konieczne może okazać się przerejestrowanie pojazdu oraz zmiana umowy ubezpieczenia.
Skrócona, wzorcowa procedura zmiany leasingodawcy w trakcie trwania umowy zawiera następujące etapy:
inicjatywa leasingobiorcy do zmiany umowy
zgoda leasingodawcy
negocjacje z nowym leasingodawcą
przygotowanie niezbędnej dokumentacji
przeniesienie własności pojazdu (sprzedaż przedmiotu leasingu)
zmiana umowy (podpisanie nowej umowy leasingowej)
Zmiana leasingodawcy w trakcie trwania umowy wiąże się z kosztami transakcyjnymi (przygotowanie dokumentacji) oraz ewentualnymi opłatami umownymi, które mogą być przewidziane w umowie leasingowej. Dodatkowo leasingobiorca może być zobowiązany do dopłaty różnicy w wartości residualnej. Należy zaznaczyć, że wartość residualna (rezydualna) to spodziewana wartość środka trwałego lub pozostałości po nim. W ten sposób prognozuje się wartość pojazdu po upływie okresu leasingu.
PODSUMOWANIE
Sprzedaż samochodu po leasingu jest procesem, który wymaga starannego przygotowania i rozważenia wielu czynników. Proces ten wiąże się z licznymi konsekwencjami podatkowymi. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z doradcą podatkowym z Kancelarii Adwokackiej RITE LEGAL, który pomoże w opracowaniu planu wykupu oraz wyboru optymalnego rozwiązania.