Podstawowe pojęcia prawa spółek: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - wady i zalety

artykuł

Czym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli w skrócie sp. z o.o. to jedna z form spółek kapitałowych, obok spółki akcyjnej oraz prostej spółki akcyjnej. Jest to jedna z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to osoba prawna, co oznacza, że ma własne prawa i obowiązki, niezależne od praw i obowiązków jej wspólników.
Chcesz wiedzieć więcej? Prawnicy z Kancelarii RITE LEGAL chętnie wyjaśnią Ci zasady funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz pomogą Ci ją założyć.
Główną cechą charakterystyczną sp. z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność wspólników. Oznacza to, że wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki jedynie do wysokości swoich udziałów. Jeśli spółka zaciągnie dług, który przekroczy wartość tych wkładów, wspólnicy nie muszą dopłacać ze swojego majątku osobistego.

Zalety spółki z o.o.

  • Ograniczona odpowiedzialność - Wspólnicy sp. z o.o. odpowiadają za zobowiązania spółki jedynie do wysokości swoich udziałów. Jeżeli spółka zaciągnie dług, który przekroczy wartość tych udziałów, wspólnik nie musi dopłacać ze swojego majątku osobistego. W ten sposób ryzyko gospodarcze wspólników jest znacznie ograniczone.
  • Łatwość założenia - Procedura założenia sp. z o.o. jest prosta i przyjemna. Obecnie w systemie S24 wszelkie formalności można załatwić w mniej niż 24 godziny!
  • Elastyczność - Obecne przepisy pozostawiają dużą elastyczność struktury. Spółkę z o.o. może tworzyć zarówno jeden wspólnik jak dziesięciu wspólników. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest więc idealnym rozwiązaniem dla osoby, która chce zaryzykować w prowadzeniu działalności gospodarczej, lecz obawia się odpowiedzialności finansowej i ryzyka gospodarczego. 
  • Prestiż - Spółka z o.o. jest postrzegana jako bardziej profesjonalna forma prowadzenia działalności niż np. działalność gospodarcza, co przekłada się na większe możliwości pozyskiwania inwestorów
  • Odpowiedzialność podatkowa - Spółka płaci podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). W poszczególnych przypadkach takie rozwiązanie może być korzystniejsze niż opodatkowanie dochodów osób fizycznych (PIT). Spółka z o.o. może korzystać także z estońskiego CIT-u.

Wady spółki z o.o.

  • Wysokie koszty prowadzenia - Prowadzenie spółki z o.o. wiąże się z wyższymi kosztami niż prowadzenie działalności gospodarczej. Konieczne jest prowadzenie pełnej księgowości. Jest to skomplikowany i sformalizowany system ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych i finansowych. Wiąże się to z koniecznością opłacenia usług księgowych u zewnętrznych firm lub zatrudnienia księgowego na pełen etat. Należy także wskazać, że istnieje możliwość stosowania uproszczonej księgowości przy mniejszych spółkach z o.o., lecz to zawsze zależy od okoliczności faktycznych. Kolejnym obowiązkiem jest sporządzanie sprawozdań finansowych, niezależnie od tego czy spółka w danym roku obrotowym wygeneruje jakiekolwiek przychody. 
  • Podwójne opodatkowanie - Zyski spółki są opodatkowane podatkiem CIT, a następnie, jeśli są wypłacane wspólnikom, podlegają również podatkowi PIT. Wyjątkiem będzie stosowanie przez spółkę estońskiego CIT-u.
  • Formalności - Prowadzenie spółki z o.o. wiąże się z licznymi formalnościami prawnymi. Każda zmiana dokonana w spółce wymaga zgłoszenia do KRS, co wiąże się z dodatkowymi kosztami prowadzenia. Formalności prawne związane są także z prowadzeniem księgowości oraz sporządzaniem sprawozdań finansowych. 
  • Długa likwidacja - Proces likwidacji spółki z o.o. jest długotrwały. Wymaga on przeprowadzenia skomplikowanej i czasochłonnej procedury, w trakcie której koniecznym jest złożenie odpowiedniej dokumentacji oraz ustanowienie likwidatorów. Czasochłonność i poziom skomplikowania likwidacji jest szczególnie widoczna w porównaniu do zakończenia działalności gospodarczej.
  • Odpowiedzialność - Odpowiedzialność majątkowa wspólników za zobowiązania spółki jest znacznie ograniczona. Wspólnicy w spółce z o.o. ponoszą jednak odpowiedzialność za naruszenie obowiązków spółki związanych np. z niezłożeniem sprawozdania finansowego. Jeżeli wspólnik jest jednocześnie członkiem zarządu spółki ponosi odpowiedzialność karną za ewentualne przestępstwa gospodarcze spółki.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Założenie spółki z o.o. jest możliwe poprzez:

  • skorzystanie z pomocy notariusza
  • skorzystanie z systemu S24
Niezależnie od sposobu założenia spółki wymagane jest:

  • Sporządzenia umowy spółki. Umowa powinna określać m.in. przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego, udziały wspólników, organy spółki, siedzibę spółki oraz czas funkcjonowania spółki. W przypadku systemu S24 możliwe jest sporządzenie umowy z wykorzystaniem gotowych i popularnych postanowień wzorcowych.
  • Wniesienia udziałów. Wspólnicy muszą wnieść swoje udziały do spółki. Udziały mogą zostać wniesione w formie pieniężnej jak i innej formie materialnej (np. poprzez przeniesienie prawa własności nieruchomości).
  • Złożenia dokumentów w KRS. Rejestracja spółki z o.o. odbywa się w systemie teleinformatycznym PRS (KRS lub S24).
  • Do założenia spółki z o.o. koniecznym będzie przedłożenie m.in. umowy spółki, oświadczenia o adresie wspólników, oświadczeniu o objęciu udziałów, oświadczenia o adresach członków zarządu, oświadczenia o wyrażeniu zgody na powołanie członków zarządu czy oświadczenie dot. statusu cudzoziemca.
  • Opłacenia opłat sądowych. Założenie sp. z o.o. wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłat. W przypadku rejestracji spółki z o.o. z wykorzystaniem systemu S24 koniecznym jest uiszczenie wyłącznie opłaty w wysokości 350 zł za wpis do rejestru KRS oraz ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W przypadku tradycyjnego sporządzenia umowy spółki koniecznym jest doliczenie opłaty za sporządzenie umowy spółki w formie aktu notarialnego.

Podsumowanie

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą prowadzenia działalności, która ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Przed podjęciem decyzji o założeniu takiej spółki warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw oraz skonsultować się ze specjalistami z Kancelarii RITE LEGAL.

AUTOR

Adam Słowikowski

Adwokat

Adam Słowikowski

Ceniony praktyk. Specjalizuje sie w sprawach z zakresu prawa karnego.

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ

strzałka w prawostrzałka w lewo
  • Konsultacja online z partnerem kancelarii

    TERMIN

    Umów telefonicznie:
    +48 729 928 898

  • Konsultacja online z partnerem kancelarii

    TERMIN

    Umów telefonicznie:
    +48 729 928 898

  • Konsultacja online z partnerem kancelarii

    TERMIN

    Umów telefonicznie:
    +48 729 928 898

Aby osiągnąć sukces, musisz zadbać o najmniejsze detale. Wierzymy, że kompleksowa obsługa Twojej firmy przez zespół zdeterminowanych prawników, pozwoli Ci skupić się na najważniejszych aspektach Twojej działalności. Umówmy się na spotkanie.

Rite to kancelaria prawna, skupiona na sukcesie biznesowym klienta. Umów się na płatną konsultację, wybierz termin

ZADZWOŃ

+48 729 928 898


NAPISZ

kancelaria@rite.pl


PRACUJEMY

Od poniedziałku do piątku w godzinach 9-18

LOKALIZACJA

ul. Lelewela 21/6,
53-505 Wrocław