Minimalny podatek dochodowy CIT. Czym jest?
Z dniem 1 stycznia 2022 roku została wprowadzona nowa danina publiczna, czyli podatek minimalny. Miał dotyczyć przedsiębiorców o niskich dochodach i relatywnie wysokich kosztach, które ograniczają wartość przychodu. Czyli tego, co faktycznie było przez przedsiębiorcę otrzymane lub pozostawione do jego dyspozycji z jego działalności. Postrzegany jest jako jedna z najważniejszych zmian, które weszły w życie razem z Polskim Ładem. Sytuacja gospodarcza oraz kilka innych czynników, skłoniły ustawodawcę do wprowadzenia poprawek w konstrukcji podatku minimalnego. W pierwszej kolejności prawodawca zmodyfikował przepisy ustawy o PIT, które zostały określone jako Polski Ład 2.0. Jednak na tym nie poprzestano. Kolejnym krokiem okazało się uporządkowanie przepisów ustawy o CIT. W związku, z czym z dniem 7 października 2022 roku wprowadzono nowelizację, nazywaną Polskim Ładem wersji 3.0, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.
Jakie zmiany w podatku minimalnym wprowadził ustawodawca?
Najważniejszą modyfikacją dla przedsiębiorców jest fakt, iż zostaną oni zwolnieni z podatku minimalnego za lata 2022 i 2023. W praktyce oznacza to, że zmiany będą obowiązywać od roku 2024, za który należy rozliczyć się w roku podatkowym 2025. Co zyskamy? Możliwość odliczenia wysokości podatku minimalnego od podatku CIT w trzech kolejnych latach. Na przystosowanie się do zmian mamy niemało czasu.
Kogo nie dotyczy Minimalny CIT?
Jako że nowelizacja przewiduje wiele uchyleń, spójrzmy w pierwszej kolejności na to, kto z podatku CIT zostanie wyłączony. Będą to:
- podatnicy, których roczne przychody brutto nie przekraczają 2 mln euro,
- podatnicy, których roczne przychody brutto nie przekraczają 2 mln euro,
- podatnicy, których większość przychodów zostało osiągniętych w związku ze świadczeniem usług ochrony zdrowia,
- podatnicy, których przychody w większości związane są z transakcjami, w których cena lub sposób ustalenia ceny wynika z ustaw, lub innych aktów normatywnych,
- podatnicy, których rentowność w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych była powyżej wskaźnika 2%,
- podatnicy postawieni w stan upadłości, likwidacji lub objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym.
Czy dotyczy mnie podatek minimalny? Aby to sprawdzić, należy wykonać następujące kroki:
1. Na podstawie powyższej listy, sprawdzamy, czy podmiot nie został wyłączony spod regulacji w zakresie podatku minimalnego.
2. Następnie w oparciu o wyniki podmiotu należy zweryfikować, czy podlega regulacjom w zakresie minimalnego podatku dochodowego:
- czy udział dochodów podatnika w przychodach wyniósł w danym roku mniej niż 2%,
- oraz czy podatnik poniósł jakąś stratę za dany rok podatkowy.
3. Kolejnym krokiem jest ustalenie podstawy opodatkowania. Możemy wybrać uproszczony sposób ustalania podstawy opodatkowania stanowiącą kwotę odpowiadającą 3% wartości przychodów.
4. Kiedy to się zadzieje, trzeba pomniejszyć podstawę opodatkowania o wybrane elementy:
- wartość odliczeń zmniejszających w roku podatkowym podstawę opodatkowania (art. 18, ustawa CIT),
- odliczenie od podstawy opodatkowania przychodu strefowego w miejsce odliczenia dochodu z działalności strefowej.
5. Wówczas liczymy wysokość podatku minimalnego, czyli podstawę opodatkowania mnożymy razy 10%.
6. Ustalamy wartość kwoty minimalnego podatku dochodowego do zapłaty.
Artykuł został napisany na podstawie najnowszych aktualizacji, jakich dokonano w zakresie podatku minimalnego. Warto jednak pozostać ze sprawą na bieżąco, ponieważ to nie jest pierwsza restrukturyzacja zapisu.