Czym jest restrukturyzacja firmy i na czym polega?

artykuł

Zdarza się, że firma z uwagi na różne czynniki przestaje dobrze prosperować i popada w zadłużenie. Na ratunek przychodzi wtedy restrukturyzacja, która jest znacznie lepszą alternatywą dla przedsiębiorcy niż ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Najprościej ujmując, restrukturyzacja firmy to ratunek dla zadłużonego przedsiębiorstwa. Polega na zawarciu porozumienia lub ugody, która określa zasady i typ spłaty przez dłużnika zaległych zobowiązań. Jej głównym celem jest uniknięcie upadłości dłużnika poprzez umożliwienie mu zawarcia układu z wierzycielami. Podstawowym celem restrukturyzacji firmy jest uchronienie biznesu przed upadłością, znalezieniem takich rozwiązań, które poprawią wydajność i efektywność jej działania oraz odbudują stabilność finansową firmy. Aby móc jej dokonać należy złożyć wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne.

Co to jest postępowanie restrukturyzacyjne?

Jest to szczególny typ postępowania cywilnego dedykowany przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy niewypłacalni oraz ci, którzy są zagrożeni niewypłacalnością. W ustawie Prawo restrukturyzacyjne z 2016 roku zostały wyodrębnione 3 warunki niewypłacalności:

 • utrata zdolności do regulowania zobowiązań
 • występowanie zaległości starszych niż 3 miesiące,
 • kwota nieuregulowanych zobowiązań wyższa niż wysokość majątku spółki przez okres przekraczający 2 lata.

Podstawowym i nadrzędnym warunkiem jest to, aby przedsiębiorstwo, które poddaje się postępowaniu restrukturyzacyjnemu, miało potencjał rozwojowy. Prościej ujmując — aby nie groziła mu upadłość konsumencka, a wprowadzone zmiany dały szansę na powrót na właściwe tory i odzyskanie stabilności finansowej. By w ogóle doszło do postępowania, niezbędne jest złożenie wniosku.

Wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne

Aby sąd mógł wszcząć postępowanie, dłużnik musi złożyć wniosek, w którym zawrze wstępny plan restrukturyzacyjny — analizę swojej kryzysowej sytuacji i jej przyczyn oraz propozycję działań naprawczych. We wniosku należy opisać sytuację majątkową oraz wstępnie wskazać cele restrukturyzacji i sposoby ich osiągnięcia. Rolą wniosku jest przekonanie Sądu o jego zasadności, tak by ten otworzył postępowanie restrukturyzacyjne. Jeśli sprawa zostanie otwarta, sąd wyznaczy nadzorcę, który na bazie dokumentu złożonego przez wnioskodawcę, pomoże sporządzić właściwy plan restrukturyzacyjny. To daje podstawę do tego, aby sąd wyznaczył termin zgromadzenia wierzycieli, na którym ci mają zagłosować nad przyjęciem lub odrzuceniem planu. Zazwyczaj restrukturyzacja jest dla wierzycieli bardziej atrakcyjna niż wszczęcie postępowania egzekucyjnego czy upadłościowego.

Jakie są korzyści i cele restrukturyzacji?

Restrukturyzacja może pozytywnie wpłynąć to, by firma wyszła z długów i wróciła do dobrej kondycji. Na czas postępowania dłużnik zyskuje ochronę przed wierzycielami. Wszelkie egzekucje zostają zawieszone. Potocznie ujmując, dłużnik zyskuje coś na kształt „wakacji kredytowych”. W tym czasie obmyślany jest układ, który zazwyczaj zakłada redukcję i rozłożenie na raty zobowiązań. Istotne jest, że w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik zachowuje prawo do kierowania swoją firmą. W związku z powyższym wierzyciele na skutek poprawy funkcjonowania firmy mogą odzyskać znaczną część długu. Obie strony zyskują szansę na pełne usatysfakcjonowanie.

AUTOR

Jakub Pasierski

Adwokat, Partner Kancelarii

Jakub Pasierski

Założyciel RITE. Prawo karne-gospodarcze, handlowe czy kontraktowe nie mają przed nim tajemnic.

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ

strzałka w prawostrzałka w lewo
 • Konsultacja online z partnerem kancelarii

  TERMIN

  Umów telefonicznie:
  +48 729 928 898

 • Konsultacja online z partnerem kancelarii

  TERMIN

  Umów telefonicznie:
  +48 729 928 898

 • Konsultacja online z partnerem kancelarii

  TERMIN

  Umów telefonicznie:
  +48 729 928 898

Aby osiągnąć sukces, musisz zadbać o najmniejsze detale. Wierzymy, że kompleksowa obsługa Twojej firmy przez zespół zdeterminowanych prawników, pozwoli Ci skupić się na najważniejszych aspektach Twojej działalności. Umówmy się na spotkanie.

Rite to kancelaria prawna, skupiona na sukcesie biznesowym klienta. Umów się na płatną konsultację, wybierz termin

ZADZWOŃ

+48 729 928 898


NAPISZ

kancelaria@rite.pl


PRACUJEMY

Od poniedziałku do piątku w godzinach 9-18

LOKALIZACJA

ul. Lelewela 21/6,
53-505 Wrocław